SRUBY

V národním parku Urho Kekkonen je k dispozici cca 20 srubů, jejichž údržbu zajišťuje správa parku.
Pro malé nekomerční skupiny do 5 osob je možné využít volně přístupné sruby (finsky „autiotupa“), které jsou zcela zdarma. Větší skupiny jsou povinny si rezervovat uzamčené sruby (finsky „varastupa“) na konkrétní noc. Poplatek za varastupu byl v roce 2016 cca 11 EUR / osobu a noc.

Kompletní přehled srubů je k dispozici na oficiálním webu národního parku.

HLEDÁNÍ SRUBŮ V TERÉNU

malý srub Snellmaninmaja pro 6 osob

Větší sruby mají 2 oddělené sekce: volnou i uzamykatelnou, jsou tedy autiotupou i varastupou zároveň. Menší sruby jsou buď typu autiotupa nebo varastupa. Nejmenší srub, ve kterém jsme přespali, měl kapacitu 6 osob a skládal se pouze z jedné místnosti bez přesíňky. Největší srub se nachází u jezera Luirojärvi má autiotupu a varastupu, obě pro 12 osob, společnou předsíňku a sušárnu vybavenou samostatnými kamny.

velký srub s volnou i uzamčenou částí – obě pro 12 osob

VYBAVENÍ SRUBŮ

Každý srub je jednoduše ale účelně zařízen a poskytuje komfortní zázemí pro nocleh, vaření a sušení věcí. Správci parku kontrolují sruby cca 1x týdně a provádějí potřebné opravy. Na naší výpravě parkem jsme se nesetkali se srubem, do kterého by táhlo, měl rozbitá kamna nebo byl jinak zásadně poškozen.

Ve srubu jsou široké dřevěné pryčny z ohoblovaných prken, ve většině srubů ve formě palandy. Na karimatce a ve spacáku se na nich dobře spí, pokud máte nafukovací karimatku, nemusíte se bát, že si jí protrhnete. Pokud budete ve srubu sami, můžete si vybrat, na které palandě budete spát – na té horní je večer pěkné vedro, na té spodní zase ráno slušná zima.

vybavení srubu Sarvioja 

K dalšímu standardnímu vybavení srubů patří:

  • malá kamínka na dřevo
  • 2-plotýnkový vařič na plyn
  • 5 litrový nerezový kýbl na čistou vodu a plastový kýbl na odpadky
  • několik nádob na vaření
  • stůl s lavicí
  • háky a tyče na sušení věcí

Plotýnkový vařič je napojen na plynovou bombu. Každý srub má navíc v přístěnku zásobu plynových lahví, které správci parku pravidelně doplňují. S výjimkou jednoho srubu, kde byl poškozený ventil, byly všechny plynové vařiče plně funkční. V případě potřeby lze vařit i na kamnech, pouze to trvá déle.

Pro vaření je také možné využít místní nádobí, zpravidla je ve srubu 1 středně velký hrnec a pánev.

Ve většině srubů je jen jeden stůl pro 4 lidi. Pokud je ve srubu více osob, je nutné jíst na etapy.

Háků a tyčí na sušení věcí je ve srubu dostatek, není nutné si nosit vlastní. Oblečení i boty za noc ve srubu krásně uschnou.

Sruby mají jen malá okna a večer je v nich brzo tma. Pro zatápění, vaření a vybalování věcí jsou nejlepší čelovky. Na stole obvykle bývá několik svíček po předchozích polárnících. Doporučujeme vzít s sebou několik větších svíček. Hmotnost není tak veliká a večerní romantika ve srubu tak bude úplně dokonalá 🙂

VODA

Většina srubů je umístěna u nějakého potoka nebo jezera. Potoky a jezera jsou často zamrzlá.
Pokud není vodní plocha přístupná, je třeba buď vysekat díru do ledu (kovová sekera je v přístěnku se dřevem) nebo rozmrazit velké množství sněhu. Rozmrazování sněhu trvá mnohem déle a i přes velkou pečlivost při nabírání sněhu zůstanou v rozmrazené vodě drobné nečistoty.

Kýbl na odpadky je plastový a je označen textem „JÄTE“. Naopak kýbl na vodu je klasický z nerezu.
Dejte si pozor, abyste nebrali čistou vodu do plastového kýble na odpadky, jako se to podařilo nám. Ve snaze o co největší množství sněhu jsme použili oba a ráno za světla jsme se pak divili, proč je v tom kýblu na vodu tolik svinstva 🙂

Než se srub vytopí, je v něm pěkná zima. Dobře se zahřejte při sekání díry do ledu.

Pozor, kýbl „JÄTE“ není na vodu, ale na odpad!

TOPENÍ

Každý srub má malá kamínka, topí se dřevem. Kamínka jsou sice malá, ale i větší srub není problém během 1 – 2 hodin vytopit na příjemných 20°C. Dalším přikládám jsme teplotu u stropu vytáhli i na 30°C. Přímo ve srubu je vždy připravena hranička polínek a třísek na zátop. Povinností každé skupiny je před odchodem připravit odpovídající množství dřeva pro polárníky, kteří přijdou po vás.

V blízkosti srubu je přístřešek s metrovými poleny, které správci během zimy průběžně doplňují. V přístřešku je koza na řezání dřeva, pila a sekera. Každá skupina si nařeže tolik dřeva, kolik potřebuje na topení a na přípravu dřeva na zátop pro příští skupinu. Nikdy se nám nestalo, že by v přístřešku polena docházela nebo že by pila nebo sekera chyběly nebo byly poškozené. Vybavení je vždy na svém místě, nikoho nenapadne, aby sekeru nechal válet někde venku. Všichni moc dobře ví, že na správném udržování srubů a vybavení závisí zdraví a životy ostatních.

kamna a krb ve srubu Sarvioja

přístřešek se dřevem

HYGIENA

Asi 50 m od každého srubu v lese je umístěna kadibudka. V závislosti na množství čerstvého sněhu je cesta k ní více nebo méně zapadaná. V souvislosti s nutným oblékáním (v kadibudkách je zvlášť po západu slunce šílená zima), nazouváním sněžnic nebo brodění hlubočákem, doporučujeme do kadibudky vyrazit s větším předstihem 🙂 Papír je třeba si přinést vlastní, správci doplňují pouze směs na zásyp suchého záchoda.

Noční cesta do kadibudky je nejčastějším časem, kdy můžete spatřit polární záři. Když polární záři spatříte poprvé, zůstanete stát, zapomenete na příšernou zimu a civíte na nebe s otevřenou pusou. Ani při dalších příležitostech se pohled na barevné nebe neomrzí 🙂

Z dalších hygienických úkonů jsme se omezili pouze na mytí rukou a čištění zubů. Na koupání v díře v ledu nejsme dostatečně otužilí. Voda na mytí by se sice teoreticky dala ohřát, ale ve srubu nejsou na mytí potřebné nádoby ani prostor a venku je většinou hrozná zima a voda na kůži okamžitě zmrzne. Prádlo jsme v průběhu pochodu neprali, ve srubu nejsou žádné vhodné nádoby a ohřívat tak velké množství vody dá moc práce.

ODPAD

U většiny srubů je přístřešek s koši na třízený odpad. Pokud koše u srubu nejsou nebo jsou zaváté je nutné veškerý odpad odvézt s sebou. Národní park je nádherný mj. díky dodržování tohoto pravidla.

POKYNY PRO NÁVŠTĚVNÍKY SRUBŮ

1. Otevřené chaty (autiotupy) jsou určeny pro turisty, lyžaře a ostatní osoby putující divočinou, aby si zde mohli odpočinout a přenocovat jednu či dvě noci. Organizované skupiny návštěvníků nebo osoby využívající motorizované transportní prostředky mohou využít volné chaty pouze v průběhu dne. Žádáme větší skupiny osob (více než 5 osob), aby pro přenocování využili své vlastní stany nebo si předem zarezervovali uzamčené chaty (varastupy).

2. Před zapálením ohně zkontrolujte stav ohniště a vařiče. Šetřete s dřevem na topení. V případě, že je srub vybaven plynovým vařičem, seznamte se nejprve s pokyny k jeho použití.

3. Uvolněte místo pro přespání příchozím, kteří do srubu přišli až po vás. Poslední příchozí má přednostní právo na přenocování, protože je nejvíce unavený. Chovejte se k ostatním návštěvníkům srubu ohleduplně. V případě nedostatku místa v chatě ponechte velká zavazadla venku.

4. Kouření je ve všech srubech zakázáno.

5. Přenocování zvířat ve srubu je povoleno pouze pokud s tím všichni ostatní nocležníci souhlasí.

6. Zapište se do knihy hostů. Zaznamenejte všechny nedostatky ve vybavení srubu, správa parku zajistí nápravu. Pro vaši bezpečnost napište velikost vaší skupiny a cíl další cesty. Záchranné akce se spoléhají mj. na svědectví ostatních polárníků a zápisků ze srubů.

7. Dodržujte pravidla pro nakládání s odpadky. Spalovat je povoleno pouze čistý papír. Biologicky rozložitelný odpad může být umístěn na kompostu nebo v suché toaletě. Všechen ostatní odpad je nutné si odnést s sebou až na místo sběru odpadu.

8. Před opuštěním srubu se ujistěte, že je pro další návštěvníky připravena zásoba naštípaného dřeva na příslušném místě uvnitř srubu. Interiér srubu i jeho okolí zanechte po svém odchodu vždy uklizený. Vyprázdněte nádoby na vodu, vyberte popel z kamen a ohniště a ukliďte jej na místo k tomu určené. Uzavřete pečlivě všechna okna a dveře!

romantika nočního srubu

ZÁHRAB A IGLŮ

Pokud nenajdete cestu k plánovanému srubu nebo pokud vás už ten komfort ve srubech nudí 🙂 , můžete zkusit přenocovat v záhrabu nebo v iglů. Při našem treku jsme narazili na 2 iglů postavené v blízkosti srubů a tak jsme se rozhodli v jednom z nich přenocovat. Po cestě jsme také narazili na Fina stavějícího si záhrab, ale ten nebyl na žádnou společnost zvědavý. Iglů je postavené typickým severským způsobem s nízkým vchodem, zvýšenou (sněhovou) podestou na spaní a nízkým stropem. Po obvodu místa na spaní je vytvořen žlábek, který odvádí studený vzduch ke sníženému vchodu. Díky těmto prvkům je v iglů o několik stupňů více než venku.

Do iglů se bez problémů vejdou 2 polárníci, sněhová podesta na spaní je rovná, strop je ale hodně nízko, takže když chce druhý polárník ven, musí první vylézt taky. Nic pro klaustrofobiky 🙂 Pro spaní na sněhu je nafukovací karimatka nevhodná. V místech ramen a boků se promáčkne a studí. Pěnová karimatka je vhodnější. Ideální je pak kombinace 2 karimatek. V noci, kdy jsme spali v iglů, bylo k ránu -18°C. Chce to mít pořádný spacák nebo na sebe navléct všechno, co máte s sebou. Zima nám vyloženě nebyla, ale ráno jsme si moc rádi šli do srubu zatopit a dát si teplou snídani.

DALŠÍ ZKUŠENOSTI