Národní park Urho Kekkonen je snadno přístupný letadlem, do nejsevernějšího letiště ve Finsku Ivala létá několik leteckých společností a v roce 2016 bylo možné se dostat do Helsinek a zpět každý den.

Letenky jsme objednávali s 3 měsíčním přestihem u společnosti Norwegian. Jedna zpáteční letenka (Praha ↔ Helsinki ↔ Ivalo) nás vyšla na 9 tis. Kč vč. 1 odbaveného zavazadla (limit 20 kg).

Do Helsinek jsme přiletěli po půlnoci a do Ivala jsme odlétali v 7 ráno, tak jsme se rozhodli, že přespíme na letišti – částečně z lenosti pro cestování na hotel a zpět, částečně ze zvědavosti, co je pravdy na tom, že je letiště vstřícné k cestovatelům, kteří na letištích přespávají na divoko.

Naším cílem byly nové spací boxy nebo odpočinková místnost Kainuu Lounge. Protože jsme ale neměli navazující let, museli jsme při příletu do Helsinek opustit bezpečnostní zónu a vyzvednout si naše zavazadla. Odbavovací přepážky pro odlety již byly zavřené a my jsme tak zůstali ve veřejné části letiště. Spací boxy i Kainuu Lounge se naopak nacházejí uvnitř bezpečenostní zóny.

Kainoo Lounge Helsinki Vantaa airport

odpočinková místnost Kainoo Lounge 

Rozložili jsme si spacáky a karimatky v jednom koutě v hlavní hale, kde už několik spáčů nocovalo. Osvětlení haly bylo tlumené, teplota tak akorát na spaní, všude klid a ticho. K ránu jsem ucítil několik menších šťouchanců do nohou, ale říkal jsem si, že se asi některý z kamarádů převaluje nebo jde na záchod a spal jsem dál. Probudila mě až věta „Could you guys move a little please? We need more space here“.

Koukám, všude najednou spousta lidí, spousta světla a ruchu. Letiště vypadalo úplně jinak než večer. Pobaveně jsme zjistili, že jsme si nevybrali vůbec dobré místo na spaní. Leželi jsme přímo vedle skupiny samo-odbavovacích terminálů a po probuzení jsme zjistili, že jsme úplně obklíčeni turisty, kteří nás se svými zavazadly různě překračovali a snažili se dostat k terminálům. Musel jsem ocenit trpělivost jak cestujících, že nás někdo z nich schválně nenakopl, tak personálu, jak ohleduplně nás probudili, až když to opravdu bylo nezbytné. Bylo něco před 6 hodinou ráno, prošli jsme odbavovacím procesem a alespoň na hodinku vyzkoušeli spací kóje a odpočinkovou místnost.

LETIŠTĚ IVALO

Letiště Ivalo se nachází cca 10km od samostného města uprostřed pustiny. Zázemí letiště je malé, vystupuje se přímo na plochu, ale jinak poskytuje všechny standardní služby od kavárny po obchod se suvenýry.

Ivalo airport winter

letiště Ivalo

SAARISELKÄ

Vesnice Saariselkä je od letiště vzdálená cca 30 minut cesty autobusem. Jízdní řád autobusů je přizpůsoben příletům a odletům. Vzhledem k malému provozu letiště a vrozenému klidu seveřanů se nemusíte obávat, že byste autobus na letišti nestihli. Autobusy odjíždějí přímo od východu z letiště. Řidiči autobusů byli ve Finsku jediní, kdo neuměli vůbec anglicky. Také to je snad jediné místo, kde je třeba platit v hotovosti. Jednosměrná jízdenka z letiště do Saariselkä v roce 2016 stála 10 EUR.

Vesnice Saariselkä je ideálním místem pro zahájení treku. Vesnice obsahuje veškeré turistické zázemí: velký obchod, hotely, restaurace, půjčovny pulek a dalšího vybavení, centrum správy národního parku a horské služby, různé atrakce jako jízda na skůtrech nebo se psím spřežením apod.

Užitečné odkazy:

Saariselkä village

vesnice Saariselkä

ÚVODNÍ STRANA